לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

    עו"ד בועז אבן חיים פשיטת רגל והוצאה לפועל לתיאום פגישת ייעוץ מלא\י פרטים.
      התקשרו עכשיו:03-6911522

תביעת דמי תווך

1. מתווך העושה עבודתו נאמנה , מצפה לקבל את דמי התווך שהוסכמו בין הצדדים , אך לא פעם , מנסה הלקוח להתחמק מתשלום דמי תווך בנימוקים שונים
ספור הצלחה

2.    בתיק אזרחי ת"א 18976-01-14 קאם יו נגד ברנס ואחרים , נדון מקרה שטופל במשרדנו . נחתם הסכם למתן שירותי תווך בבלעדיות לעסקת שכירות והסכם בלעדיות והחלפת זיכיונות של רשת קפה קפה וסוכם על תשלום דמי תווך הן של המוכר והן של הקונה , דמי תווך עבור חודש שכירות 15000 ₪ וכן סכום נוסף של 25000 ₪ כדמי תווך עבור החלפת זיכיונות. ובנוסף פסק פיצוי מוסכם .

3. שני הנתבעים סרבו לשלם את הסכום המוסכם .לטענתם , הבעלים של החברה חתם על ההסכם, אך החברה ביצעה את ההסכם בפועל ,ולכן לא מגיע למתווך שכר טרחה . כמו כן טענו כי לחברה התובעת אין רישיון תווך אלא רק לנציגה . ולכן לחברה התובעת אין זכות תביעה וכן טענו הנתבעים שהתובעת לא הייתה הגורם היעיל שהביא להתקשרות

4. התובעת טענה כי היא הייתה הגורם היעיל להוצאה לפועל של העסקה ואינם יכולים ליהנות מעשיית עושר ולא במשפט ולהתחמק מתשלום עבור דמי תווך .

5. בית המשפט פסק כי יש לקבל את התביעה וחייב את הנתבעים לשלם לתובעת כאמור בתביעה . וקבע כי טענות הנתבעות חסרות תום לב .

6. בית המשפט קבע כי על פי חוק המתווכים מתווך זכאי לדמי תווך אם מלא אחר 3 התנאים:
א. המתווך בעל רישיון תקף.
ב. המתווך מילא אחר סעיף 9 לחוק והחתים את הלקוח על הזמנה בכתב למתן שירותי תווך .
ג. המתווך היה הגורם היעיל שהביא להתקשרות הצדדים בהסכם מחייב .

היעדר רישיון תווך לחברה

7. בעניין טענת היעדר רישיון תווך בית המשפט פסק בהסתמך על ע"א 3455/06 כהן נגד אלון בית משפט מחוזי בחיפה(פורסם בנבו) כי " אין מניעה כי שירותי תווך יינתנו באמצעות תאגיד .ובלבד שפעולת התווך תיעשה בידי מתוך בעל רישיון"

חוסר תום לב

8. בית המשפט דחה את הטענה כי הבעלים של החברה הנתבעת חתם על ההסכם אך החברה הנתבעת ביצעה את ההסכם בפועל ולכן לא מגיע למתווך שכר טרחה .בנימוק שהטענה מקוממת ונגועה בחוסר תום לב .

הגורם היעיל שהביא להסכם

9. בית המשפט קבע כי הזכיין הנכנס יצר קשר עם הזכיין היוצא בעקבות מודעה שתלתה התובעת והצדדים נפגשו לסגירת העסקה בהשתתפות מר אור שחם נציג התובעת .

אין לראות המאמר יעוץ משפטי , האמור במאמר מתייחס למקרים כללים בעוד שבכל מקרה ומקרה הדין יכול להיות שונה ואין להסתמך על האמור במאמר , יעוץ משפטי יינתן רק בהתעצות ישירה במשרדנו.

עו"ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח' יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

Call Now Button

לדף הקודם