לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

    עו"ד בועז אבן חיים פשיטת רגל והוצאה לפועל לתיאום פגישת ייעוץ מלא\י פרטים.
      התקשרו עכשיו:03-6911522

ערעור על פסק דין

מהם האפשרויות לערער על פסק דין

1  עם מתן פסק הדין ראוי לבדוק את פסק הדין על מנת לוודא שהוא צודק , במקרה מתגלה טעות  ניתן להגיש ערעור על פסק הדין  בערכאה גבוה יותר .

2 בערכאות הערעור יושבים בדרך כלל שופטים מנוסים יותר  מהשופט שנתן את פסק הדין , בדרך כלל שלושה שופטים, ובנסיבות אלה הסיכוי לטעות מחד קטן יותר כוון שההכרעה היא על פי הרוב, כך שהסיכוי לכך שהעונש ו/או פסק הדין יושפע מנטייה אישית קטן יותר.

פרוצדורה נכונה

3 ככלל יש להקפיד על פרוצדורה נכונה בהגשת ערעור וכן להקפיד להגיש את הערעור במועד , שכן כל טעות עלולה לגרום לדחיית הערעור, יחד עם זאת יש לזכור את ההלכה שבבית משפט העיקר הצדק ולא הפרוצדורה ,

4 כך למשל נפסק ב פס"ד מיום 10/7/01 רע"א 00/ 1958 נדב נ' סלון מרכזים – מפי כבוד השופטת דליה דורנר שקבעה כי "אי התייצבות כשלעצמה אינה עילה מספקת לדחיית תביעה אלא בנסיבות חריגות ביותר עוד נקבע כי זכות הגישה לערכאות היא זכות יסוד".

5 עוד הוסיף בית המשפט כי בדחיית תביעה מטעמים של סדר דין, אשר אינם יורדים לגופה של העילה המשפטית , יש כדי לגרום לפגיעה קשה בזכות הגישה לערכאות.

6 יחד עם זאת לא אחת נדחים ערעורים בעיקר משקולי פרוצדורה וכן איחור בהגשת הערעור .

9  יש להקפיד להגיש את הערעור או בקשת רשות ערעור מידית  , ורצוי להגיש באמצעות עורך דין כוון שהפרוצדורה מסובכת , ומועדי הגשת הערעור קצרים ,וכל טעות יכולה לעלות בדחיית הערעור.

10  ראוי לדעת שלא ניתן כמעט לערער על ממצאים עובדתיים , כוון שערכאת הערעור בדרך כלל לא שומעת עדים . והערעור בדרך כלל מתמקד בערעור על עניינים משפטיים .

יחד עם זאת יש לזכור, שבמערכת משפטית מתפתחת  ראוי לבדוק את שיטת המשפט ,על פי  הסבר שקיבלתי מאחד מהקולגים – לדעתו יתכן  שלאור העובדה שהמשפט במדינה מבוסס על המשפט האנגלי, המשפט האנגלי באופיו דאג קודם כל לאינטרסים של השליט הריבון, במדינות שבהם שלט, לכן בראש מעיניו היה הריבון, ושליחיו, ובעלי הממון וההון והכוח, שהם באופן טבעי בנקים, עיריות, מועצות מקומיות והמדינה.

13   אחרת קשה להבין מדוע במקרים רבים. בתביעות עירייה , ובנקים , וחברות פאלפון צריך לבקש רשות להגן – הרי לא ברור שיש לכל אחד זכות בסיסית להגן על עצמו .

14   אחת הדוגמאות המובהקות לסכנה למניעת צדק במקרים מסוימים, הוא במקרה איחור בנקיטת הליכים , וגם בנושא זה יש ניסיונות תיקון של בית המשפט העליון אם כי ראוי אולי להמשיך במגמת התיקון ולתקן יותר.

15  במקרה של איחור בהגשת ערעור יש לבקש הארכת מועד לערעור , שאחרת ידחה הערעור . גם בעניין זה הפרוצדורה מסובכת ורצוי להיעזר בעורך דין.

16   לסיכום יכולים לקרות  טעויות בפסקי דין ויש דרך לנסות לתקן את הטעויות אך רצוי להיעזר לשם כך בעורך דין שכן הפרוצדורה מסובכת וכל טעות עלולה לגרום לדחיית הערעור .

7 למרות האמור עד כה קורים טעויות בפסק הדין , ולעיתים השופטים שוגים שכן כולנו בני אדם , דוגמא מובהקת לכך משפט דומניוק – הנאשם הורשע במחוזי ונגזר דינו למוות ובעליון זוכה, ושוחרר, ובית המשפט קבע כי כולנו בשר ודם וכולנו יכולים לטעות .

דוגמא נוספת , ידועים גם מקרים אחרים שנאשמים הורשעו ברצח וזוכו לאחר מכן, כגון פרשת בן עזרה המפורסמת שזכתה לכיסוי נרחב בתקשורת.

8  המערכת המשפטית מודעת לכך שאפילו שופטים טועים ,וזו אחת הסיבות להליך הערעור, טעות של שופט שלום ניתנת לתיקון בערעור למחוזי, ובערעור נוסף לעליון,  כך שיש מנגנון שנועד להבטיח צדק  רב יותר ,אלא שלא כל אחד מסוגל לשאת בהוצאות  הגבוהות של ערעורים ובמקרה זה יש יתרון למי שמבוסס יותר  ויכול לשאת בהוצאות המשפטיות של הגשת ערעורים .

עו"ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח' יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

Call Now Button

לדף הקודם