לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

מחיקת חובות לחייבים מוגבלים באמצעים

חייבים מוגבלים באמצעים שהיו חייבים מוגבלים באמצעים במשך ארבע שנים שקדמו לבקשת ההפטר . ועמדו בתשלומים במשך שלוש שנים שקדמו לבקשת ההפטר וחובותיהם אינם עולים על 800000 ₪ בכלל התיקים ואינם עולים על 400000 ₪ בתיק בודד . ואין להם נכסים בעלי ערך הניתנים לעיקול, יכולים לקבל הפטר מחובותיהם בתנאים המפורטים בחוק .

מחיקת חובות לחייבים מוגבלים באמצעים  (חוק השמיטה)

התיקון לחוק
1. בחודש יולי השנה אושר החוק המאפשר מחיקת החובות בהוצאה לפועל של חייבים מוגבלים באמצעים.

יש לזכור כי יש לא מעט חייבים שפנו להליכים של איחוד תיקים והכרזת חייב מוגבל באמצעים , ומשלמים שנים תשלומים חודשיים בתיק האיחוד , אך מוגבלים בהגבלות שונות כמו עיכוב יציאה מהארץ והגבלות בנקים .

2. לפי התיקון לחוק, חייבים מוגבלים באמצעים שהיו חייבים מוגבלים באמצעים במשך ארבע שנים שקדמו לבקשת ההפטר . ועמדו בתשלומים במשך שלוש שנים שקדמו לבקשת ההפטר וחובותיהם אינם עולים על 800000 ₪ בכלל התיקים ואינם עולים על 400000 ₪ בתיק בודד . ואין להם נכסים בעלי ערך הניתנים לעיקול, יכולים לקבל הפטר מחובותיהם בתנאים המפורטים בחוק .

3.חייב מוגבל באמצעים שעומד בתנאים בחוק יכול לבקש הפטר החל מתאריך 6.9.2015 ובמשך שלושת השנים הבאות .

4 תוצאות ההפטר דומות להפטר בפשיטת רגל ,צו ההפטר יפטור את החייב מכל חוב מלבד חוב שאיננו בר הפטר לפי פקודת פשיטת הרגל בשינויים המחויבים.

פשיטת רגל או איחוד תיקים מה עדיף

להליך ההפטר בהוצאה לפועל יש יתרונות וחסרונות ,ויש לשקול העניין בכובד ראש כוון שיש חסרונות ויתרונות בכל הליך .
יש לזכור כי בעל נכסים או רכוש בר עיקול בהוצאה לפועל לא יוכל לקבל הפטר ועליו לפנות להליך פשיטת הרגל .
לגבי נושים שמנהלים תיק איחוד זמן רב , יכול רשם ההוצאה לפועל לבדוק מצבם הכספי והכלכלי , ולקבל תגובת הנושים , ולבסוף לתת החלטה . אשר תובא לידיעת כל הנושים , מצב שעלול לפתוח פתח להליכים נוספים כגון עיקול על נכסים שהנושים לא ידעו עליהם .
ויש לזכור שגם הפרוצדורה בעניין הגשת בקשה לפשיטת רגל תוקנה ,וכיום ניתן לקבל להגיע להסדר ולקבל הפטר בפשיטת רגל תוך 18 חודשים , וראוי להתייעץ עם עו"ד שמתמחה בהוצאה לפועל ובפשיטת רגל לפני הגשת בקשה להפטר .

לסיכום
להליך ההפטר החדש בהוצאה לפועל יתרונות וחסרונות . ביחוד לגבי חייבים שמנהלים תיק איחוד זמן רב שכן לראש ההוצאה לפועל סמכות לבדוק מצבם בתקופת האיחוד , ובנסיבות מסוימות יכול לדחות הבקשה עקב שינוי מצבם לטובה בנסיבות שהנושים לא ידעו על כך .

בנוסף יש לזכור כי ההליך מתנהל כאשר המשיבים הם כל הנושים בעוד שהליך פשיטת הרגל מתנהל כנגד המנהל המיוחד שמייצג את כלל הנושים , ובדרך כלל הנושים (פרט למעטים יוצאים מן הכלל) לא מגיעים לדיונים .

בנסיבות הקיימות כאשר מדובר בעתיד הכלכלי של החייב ,ראוי להתייעץ עם עורך דן שמתמחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל לפני שמחליטים על פעולה בהוצאה לפועל או במסגרת הליכי פשיטת רגל .

האמור במאמר איננו יעוץ משפטי וליעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין רצוי עו"ד שמתמחה בהוצאה לפועל.

עו"ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח' יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

Call Now Button

לדף הקודם