לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

לרכישת הספר במחיר ₪100 כולל משלוח לחצו "קנה עכשיו"

כתובת למשלוח


לפרטים נוספים בנוגע לספר מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או בטלפון:03-6911522

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה

מאת עו"ד בועז אבן חיים
מדינת הרווחה המודרנית במאה ה21 והקשר
 בין  רמת צמיחה הכלכלית לאופי השלטון

חברי היקרים שמי בועז אבן חיים אני עו"ד במקצועי, אך כאזרח המדינה אני מתעניין במה שקורה במדינה, והייתי רוצה להציג בפניכם את השקפתי הכלכלית  לגבי מדינת ישראל ,בעניין הקשר הישראלי בין אופי השלטון לצמיחה הכלכלית.

לפי ידיעה בכלכליסט ב-16/11/16, משפחה בעשירון התחתון הכניסה ₪4275 לחודש ובעשירון העליון הכניסה ₪35244, דהיינו פי 8.2. פערים יצאי דופן בגודלם שומרים את ישראל במיקום המפוקפק של מדינות מובילות מדינות המער בפערים ואי שוויון. לפי אותו מאמר בעוד שבעשירון התחתון צריכים להסתדר עם מעט וחיים מהלוואות .בעשירונים העליונים אפשר לחסוך גם לדור הבא. מניסיוני כעו"ד של חייבים והוצאה לפועל רבים החייבים הסתבכו מעובדה שהוצאותיהם היו גדולים מההכנסות . כך שלמדינה אחראיות מסוימת כלפיהם.

תמצית הרעיון הוא שיש קשר ישיר בין אופי השלטון לצמיחה הכלכלית, ובדיקת נתוני הצמיחה הכלכלית לאורך השנים על גבי גרף, ניתן היה לראות כי שנים שבהם שלטו עקרונות של  מדינת רווחה  הכלכלה פרחה, וככל שסטו מהגישה של מדינת רווחה והחילו עקרונות של שוק חופשי ללא דאגה לשכבות החלשות, הכלכלה הואטה לגישתי ככל שישראל תאמץ רעיונות של מדינת רווחה מודרנית הכלכלה תפרח והחיים במדינה יהיו מאושרים.

רעיון זה העליתי בספר שכתבתי ששמו "מדינת הרווחה המודרנית במאה ה21" בו ניסית לבדוק מדוע במדינת ישראל שמבורכת ב"מוח היהודי" ואשר הצמיחה מספר כה גדול של חתני פרס נובל, נוצר משבר כלכלי ארוך כתוצאה מהנהגת המהפך הכלכלי.

 

לדעתי התוכנית הכלכלית שימשה בעבר לכלכלת שוק חופשי מובהק לכל האוכלוסייה, פגעה בצורה קשה בארבעים השנים האחרונות בשכבות הביניים והשכבות החלשות, ובצמיחה, אחרת אין כל הסבר לכך, שדווקא לאחר "המהפך הכלכלי" הואטה הצמיחה בצורה כל כך דרסטית. והעוני  גדל ממיליון עניים בשנת  1998, ל- 1.6 מיליון עניים וב- 2008, הפערים בחברה העמיקו בצור כה דרסטית.

בניסיון לבדוק את הרעיון מבחינה סטטיסטית , סיכמתי את נתוני הצמיחה  כפי שמופיעים בהמשך על פי פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה , והעליתי את הנתונים בגרף שאציג לכם ,על פי הנתונים מוכח כי כלכלת ישראל צמחה בקצב מהיר של 5.6 אחוז בשנה עד למהפך הכלכלי שלאחריו  ירדה הצמיחה לרמת צמיחה ממוצעת של 1.6 אחוז עד היום.

על פי הגרף שאציג ניתן לראות במפורש כי החל מאמצע שנות ה 70 של המאה הקודמת המהפך הכלכלי הזיק מאד ולצערנו עקרונות המהפך הכלכלי לא שונו כמעט מאז, בהתאם לגישתי, אחת הסיבות העיקריות  לעוני ולמצוקת מעמד הביניים הוא המהפך הכלכלי שהנהיג כלכלת שוק חופשי במחצית שנות השבעים של המאה שעברה. מבלי שבמקביל דאג לאיזונים ובלמים מתאימים.

לדעתי המהפך הכלכלי בשנות ה-70 של המאה הקודמת אמור היה להביא לכלכלת  שוק חופשי מובהק, בכוונה להביא להגברת התחרות וזירוז הצמיחה. בפועל  גרם המהפך, לתוצאה  הפוכה ולנזק שהתבטא בהאטת הצמיחה, פגיעה חמורה בשכבות החלשות והגדלת הפערים בין השכבות.

 על פי הנתונים מוכח כי כלכלת ישראל צמחה ב 25 השנים הראשונות לאחר קום המדינה בקצב מהיר של 5.6 אחוז בשנה עד למהפך הכלכלי שאירע באמצע שנות ה 70 של המאה הקודמת ומאז פחתה הצמיחה בצורה דרסטית ל 1.6 אחוז בלבד בממוצע עד ימים אלה.

מצ"ב נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והגרף שנערך על פיהם:

 

 

 

 

 

נראה לי כי  ,אחת הסיבות העיקריות  לעוני ולמצוקת מעמד הביניים ,הוא המהפך  הכלכלי הנהיג כלכלת שוק חופשי במחצית שנות השבעים של המאה שעברה. גרף הצמיחה הכלכלית המוכיח כישלון המהפך הכלכלי בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

לפי ידיעה שהתפרסמה ביום 21/3/2017 בעיתון ישראל היום, מסתבר כי שלושת המדינות הכי מאושרות בעולם על פי דו"ח האושר העולמי (WORLD HAPINESS REPORT) הם נורבגיה דנמרק ואיסלנד, שלושת המדינות נחשבות למדינות רווחה  מודרניות בעולם.

כיום, מסתבר כי הגישה  מציאותית ביותר, אין זה מקרה ששלושת המדינות הכי מאושרות בעולם על פי דו"ח האושר העולמי  הם כולם מדינות רווחה מודרניות מובהקות.
בעניין זה  אף התראיינתי ברדיו על ידי כתבת קול ישראל  יונה נבנצל.

 שנה לאחר שהוצאתי את ספרי לאור, יצא  ספר רב מכר עולמי בשם  "הון במאה ה-21" של הכלכלן תומאס פיקטי שהגיע למסקנות דומות ברמה  עולמית, המחבר מתנגד ל"תיאוריית החלחול" וטוען שקפיטליזם בלתי מרוסן מייצר פערים אדירים.

הספר של תומאס פיקטי"הון במאה ה-21" עמד גם בראש רשימת רבי המכר של ה"ניו-יורק טיימס", מאתגר את "תיאורית החלחול" שהתבססה על ההנחה שגאות כלכלית מרימה אתה את כל הסירות, לדעת פיקטי, בהסתמך על  איסוף של נתונים כלכליים במאתיים השנים אחרונות, קפיטליזם בלתי מרוסן מייצר בכל המקרים פערים חברתיים-כלכליים, שגובים מחיר כלכלי גבוה. לדעת פיקנטי בחברות קפיטליסטיות העושר מתרכז בידי מספר קטן של בעלי הון. מסקנה זו מבוססת על חוק בסיסי בקפיטליזם, ולפיו התשואה על ההון תמיד גדולה יותר מקצב הצמיחה. כלומר העשירים מתעשרים מהר יותר מאלה שהכנסתם מבוססת על עבודה, וכך אי השוויון גודל לסכום ההמלצה היא שעלינו לנסות לשנות את השיטה הכלכלית הנוהגת כיום,לשלב בין הכלכלות הסוציאליסטית לקפיטליסטית, אסור להמשיך ולדבוק בשיטה כלכלית שהביאה האטה בצמיחה ולעוני ופגיעה במעמד הביניים.

אני כותב דברים אלו כוון שלדעתי יש לפתח את האידיאולוגיה ולנסות לשפר את השיח הלאומי ולבדוק עניינים אלו לגופם כדי להפוך את מדינת ישראל למדינת רווחה שנעים לחיות בה.

 עו"ד  בועז אבן חיים  

לרכישת הספר במחיר ₪100 כולל משלוח לחצו "קנה עכשיו"

כתובת למשלוח


לפרטים נוספים בנוגע לספר מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או בטלפון:03-6911522

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה

Call Now Button

לדף הקודם