לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

    עו"ד בועז אבן חיים פשיטת רגל והוצאה לפועל לתיאום פגישת ייעוץ מלא\י פרטים.
      התקשרו עכשיו:03-6911522

כיצד להתמודד בהצלחה מפני תביעת בנק

1. רבים לא מודעים לכך שניתן במקרים רבים להתגונן מתביעת בנק וכדאי להגיש בקשת רשות להגן מפני התביעה או להגיע לפשרה סבירה גם כאשר החוב קיים.
2. משרדנו טיפל במאות תיקים של חייבים לבנקים וברוב המקרים טיפל בהצלחה בחובות , הגיע להסדרים והסכמי פירעון נוחים תוך ניצול הגנות השונות שיש על פי החוק וכן ניצול העובדה שיש אינטרס משותף לבנק וללקוח להגיע להסדר בסכום סביר בהתאם ליכולתו של החייב.
בפועל למעלה מ 80 אחוז תביעות הבנקים מתקבלים בהיעדר הגנה מכוון שרבים לא מודעים להגנות השונות שיש מפני תביעת בנקים , וחלק מהנתבעים מעוטי יכולת וחסרי אמצעים לרכוש הגנה משפטית ..
3. לכן במקרה שמגיע תביעה מבנק רצוי לפנות לעו"ד הבקיא בדיני בנקאות על מנת להתגונן בפני התביעה . אחרת יינתן פסק דין בהיעדר התגוננות ויהיה קשה לבטל את פסק הדין מאוחר יותר לבטל את פסק הדין גם אם יש טענות הגנה לכאורה.
4. אפילו אם החוב נכון עדיין יש אפשרויות שונות להקטין את הנזק .שכן אין גבול לאפשרויות להגיע להסדרים עם בנקים.
5. יש הגנות בפני תביעות בנקים שרובם כלל לא מודעים להם, וללא הגשת בקשת רשות להגן מפני התביעה יחויבו בסכומי כסף גדולים שכלל לא מגיעים לבנק .כמו למשל מחיקת ריבית והצמדה במקרים מסוימים והתיישנות תביעות בנק וביטול חוב של ערבים ,וכן הגנות מפני הלכי גביה קשים באמצעות איחוד תיקים ופשיטת רגל ועוד הגנות שיפורטו בהמשך כדאי להיות מודעים להם,
7. יש מקרים קיצוניים שגם בהשקעה קטנה ניתן לבטל חוב גדול במקרים מתאימים כך משרדנו טיפל במאות תיקים של חייבים לבנקים ובדרך כלל הגיע להסדר והסכם פירעון בהתאם ליכולת הלקוח במקרה קיצוני טיפל משרדנו בחוב של לקוח העולה על מיליון ₪ ואשר לו חצי מיליון חובות נוספים והוא חולה ומבוגר . בסופו של דבר הבנק הסכים לפטור אותו מכל חובותיו תמורה 6000 ₪.
8. הגנה לערבים מפני תביעת בנק
א. קורה לפעמים שהבנק חושש לתת הלוואות נוספות עקב קשיים של החייב לכן מפנה את הלקוחות להמציא ערבים , אך הפסיקה קבעה כי במקרים אלו חייב הבנק להזהיר את הלקוח ולגלות לו את התמונה המלאה ולא להסתיר ממנו דבר כולל את העובדה שהלקוח בקשיים, בפועל בדרך כלל הבנקים לא מגלים את התמונה המלאה בפני הערב שכן ברור להם כי הסבר מלא ירתיע את הערבים מלחתום על ערבות ללקוח
ב. לכן כל מי שמקבל תביעה עקב ערבותו ללקוח ,צריך לבדוק האם הלקוח היה בקשיים טרם החתימה על הערבות.
ניתן לגלות זאת על ידי בדיקה עם החייב עצמו ואם יתגלה שאכן היה בקשיים ולא גילה לערב את מצבו האמתי של החייב לפני חתימתו על הערבות ניתן לבטל את הערבות.

משרדנו טיפל במספר מקרים שבהם ערבים שנתבעו עקב ערבותם ולא ידעו את מצב האמתי של החייב לפני החתימה על כתב הערבות

ה. במקרה דומה ייצג משרדנו עורך דין חתם ללקוח ערבות בבנק ונתבע בסכום העולה על 100000 ₪ בגין ערבותו . לאחר דרישת מסמכים במסגרת ההליכים בתיק התברר כי לחייב היה חוב נוסף העולה על 100000 ₪ והיה בקשיים, עובדה שכמובן הבנק לא גילה ללקוח.

ו. בעקבות הגלוי הגענו לפשרה לפיה הלקוח ישלם סכום סמלי של 10 אחוז מהחוב ולאחר מכן יופטר מחובו.

ז. יצוין כי לפי הדין חובה על הבנק להמציא מסמכים כולל פרוט כל חשבונות החייב על מנת לבדוק אם יש סיכויי הגנה ועל פי הפסיקה ( פסק דין הילולים ) הימנעות מלהמציא מסמכים פועלת לרעת הבנק ומאפשרת מתן רשות להגן בשלב ראשון.
בפס"ד בעניין ציגלר נגד בנק המזרחי תיק מספר 1570/92 החייב נקלע לקשיים ויתרת החובה הגיע ל 90,000 ש"ח, הבנק הבין שיקשה לגבות ממנו את החוב ושלח אותו למצוא ערבים להלוואה על סך 100,000 ש"ח. החייב הביא ערב בשם ציגלר ולא גילה לו את הסיבה האמתית לצורך לערבות. בית המשפט קבע כי חובת נציג הבנק הייתה לגלות לו את המצב לאשורו ואי הגילוי גרם לכך שהערב הוטעה.

מחיקת ריבית והצמדה
ניתן לדרוש מחיקת הפרשי הצמדה וריבית בתביעות בנקים וכן בתיקי ההוצאה לפועל שנפתחו בעקבות פסק הדין בגלל היעדר פעולות מטעם התובע במשך שנים
דוגמא לכך עולה מתיק ע"א 2836/03 עיריית תל אביב נגד מור תמר.
בית המשפט המחוזי פסק כי חישוב ריבית הפיגורים יתחיל רק מיום מסירת האזהרה ואילך ופסק כי תיק ההוצאה לפועל אינו יכול לשמש " תוכנית חסכון" לזוכה אשר ממתינה עד אין קץ , ללא נקיטת הליכים , תוך צבירת הפרשי הצמדה וריבית. על הזוכה מוטלת חובת תום לב בהפעלת הליכים נגד החייב ולאור חובה זו ימנע בית משפט להעניק סעד לזוכה אשר "ישן על זכותו "

התיישנות ושהוי תביעת בנק
על פי הדין הכללי דיני ההתיישנות חלים על כל חוב כמעט כולל חוב לבנק לפיהם חוב לבנק מתיישן לאחר 7 שנים ממועד עילת התביעה , ולכן אסור לתבוע חוב שעברו למעלה מ 7 שנים ממועד שבו קמה עילת תביעה לבנק.

אין לראות המאמר יעוץ משפטי. יעוץ משפטי יינתן רק בפגישה ישירה במשרדנו.

עו"ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח' יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

Call Now Button

לדף הקודם