לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

    עו"ד בועז אבן חיים פשיטת רגל והוצאה לפועל לתיאום פגישת ייעוץ מלא\י פרטים.
      התקשרו עכשיו:03-6911522

חוב מזונות בפשיטת רגל

כלל ידוע הוא שחוב מזונות בדרך כלל הוא איננו בר הפטר , ובנוסף לכך חוב מזונות עלול יכול למנוע הליכי פשיטת רגל שכן עצם יצירת חוב מזונות הינו בדרך כלל התנהלות חסרת תום לב , אולם יש מקרים יוצאים מן הכלל .
לפי סעיף 69.(א)צו ההפטר יפטור את פושט הרגל מכל חוב . בר תביעה בפשיטת רגל, חוץ מאלה:…..(3) חבות לפי פסק דין לחובתו בתובענת מזונות, להוציא מה שהורה בית המשפט במפורש לגבי החבות, במידה שהורה ובתנאים שהורה. ”

בפרקטיקה כאשר יש חוב מזונות גבוה ניתן לעיתים להמשיך בהליכי פשיטת רגל ואף לקבל הפטר אשר תקף לגבי כל החובות פרט לחוב מזונות , כך למשל משרדנו טיפל בחייב שהיה לו חוב מזונות גבוה , ולמרות זאת ניהלנו הליכי פשיטת רגל , ובסיומם ניתן לחייב הפטר אשר לא כלל את חוב המזונות .

במספר פסקי דין קבע בית המשפט כי לא בכל מקרה צבירת חוב מזונות מעידה על התנהלות בחוסר תום לב , כך למשל בתיק בית משפט עליון בע”א 1003/09 יוסף מקבילי נגד כונס הנכסים הוגש ערעור על פסק-דינו של במ”ש המחוזי בחיפה (שדחה בקשת המערער לתת צו כנוס בשלב מקדים של הליכי פשיטת רגל , לחייב היו חובות של 1,011,479 ש”ח ל-13 נושים. עקב העובדה שלמערער היו חובות ש 70% מהם נובעים מאי-תשלום מזונות לרעייתו

במקרה בו המערער הציג תמונה קשה ה. גילו 68 ולקה באירוע מוחי המערער מוסיף מצבו הכלכלי בכי רע, לאחר שעסקו קרס לפני שנים רבות, ובמצבו אין לו אפשרות לעבוד ולהתפרנס ואפילו אינו מסוגל לממן רכישת תרופות וטיפולים יקרים ומתגורר עם אמו הקשישה והחולה וחי מקצבאות הבטוח הלאומי .

לפיכך קבע בית המשפט כי סעיף 69(א)(3) לפקודת פשיטת הרגל, התש”ם-1980 מורה כי צו הפטר לא מפטיר חייב בחבות לפי פס”ד שניתן בתביעת מזונות, אך הוראה זו כפופה לשיקול-הדעת של בית-המשפט.
לפיכך החליט בית המשפט לקבל את בקשת צו הכנוס ולא לסגור את הדלת למבקש.

בפסק דין מחוזי נצרת גנות ארנון נגד הכנ” ר פש”ר 161/05 נפסק כי “, אמנם יצירת חוב מזונות היא התנהלות בחוסר תום לב , אך בית המשפט לא שוכנע כי מטעם זה בלבד יש לדחות הבקשה להכריזו כפושט רגל…..”
לפיכך החליט בית המשפט כי בנסיבות הקיימות אין לקבוע כי החייב התעלם מחובתו לשלם את המזונות לפני שנקלע למצוקה כלכלית , ואף טרח להגיש בקשה להפחתת שיעור המזונות . ובית המשפט אישר הכרזתו של החייב כפושט רגל.


 

עו”ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח’ יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

Call Now Button

לדף הקודם