לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

    עו"ד בועז אבן חיים פשיטת רגל והוצאה לפועל לתיאום פגישת ייעוץ מלא\י פרטים.
      התקשרו עכשיו:03-6911522

הגנת דירת מגורים בפשיטת רגל

אחת השאלות המרכזיות בהליכי פשיטת הרגל היא מה הדין לגבי דירת מגורים של חייב ביחוד אם לחייב משפחה שגרה עמו וכן משכנתא הרובצת על הנכס. שאלה זו היא שאלה מרכזית בשיקוליו של החייב אם לפנות להליכי פשיטת רגל, שבה יוסדר חובותיו אך יש חשש שדירתו תמומש.

2.ל פי פסיקת בית המשפט העליון בפרשת כובשי ( רע"א 1056/11 כובשי נגד עו"ד אייל שוורץ נקבע כי כאשר כונס הנכסים מטעם הנושה תובע פירוק שיתוף תחול על החייב ובן זוגו הגנת סעיף 33 ולא ניתן יהיה לפנותם
סעיף 33 לחוק הגנת הדייר קובע כי צטוט:
.(א)החזיק אדם בנכס כשהוא בעלו או חוכרו-לדורות,  ופקעה זכותו בנכס מחמת מכירתו בהוצאה לפועל – יהיה המחזיק לדייר של בעלו החדש של הנכס, או של החוכר-לדורות החדש.

3. אלא שהדין איננו פשוט ויש לזכור כי בפסיקה צטמצמה הילכת כובשי ויש לקחת בחשבון כל מקרה לגופו . כך למשל על פי הילכת פרמינגר סעיף 33 יחול רק על זכות רשומה של בעלות או חכירה לדורות .

על פי הילכת פרמינגר נקבע מפי כבוד השופטת שטרסברג ב ע"א 3295/94 גיל פרמינגר כי" צטוט:
"ברוח הפרשנות המצמצמת וכעניין של מדיניות, …. יש לפרש את סעיף 33 כחל רק על זכות רשומה של בעלות או חכירה לדורות שאינן משתכללות ללא רישום

לפי אותה הלכה סעיף 33 לחוק הגנת הדייר יחול רק על נכסים רשומים בטבו או במנהל אך לא יחול למשל שלא נרשמה בעלות אלא רק הערת אזהרה לגביהם

4.במקרה שלא חלה הגנת סעיף 33 לחוק הגנת הדייר וניתן לפנות את החייב הרי לפי סעיף 86 א ניתן לפנות את החייב ובתנאי שבית המשפט נוכח כי יש לחייב ולבני משפחתו דיור חילופי בין באמצעות דירה חילופית ובין בתשלום דמי שכירות למספר שנים או לכל החיים תלוי בכל מקרה ומקרה לגופו .

4. מה קורה כאשר ערך הדירה עולה בהרבה על החוב ואין משכנתא על הדירה
עניין זה נדון ב בתיק פש"ר 38387-03-13 מהגרפטה נגד הכנ"ר באתו תיק נדונה בקשה לפשיטת רגל של חייבת שלה דירה שמחירה הוערך בסך של מליון ומאה אלף ₪ ללא משכנתא כאשר לחייבת חוב יחיד של 560000 ₪ .

5. בית המשפט פסק כי יש לדחות את בקשת פשיטת הרגל כוון בית משפט רשאי לדחות בקשת פשיטת רגל בין היתר כאשר שוכנע כי החייב יכול לפרוע את חובותיו . וכאשר לחייב דירה שערכה ולה על חובותיו אין מדובר בחייב אינו מסוגל לפרוע א חובותיו כי אם בחייב סולבנטי .

6. לסכום מדובר בסוגייה משפטית מסובכת בפרקטיקה מנסה החייב באמצעות בא כוחו להמנע ממכירת הדירה ולהגיע לפשרה בה מנסה החייב לפדות את הדירה על ידי תשלום חלק מהחוב .

7. לסכום מדובר בסוגייה סבוכה ,ורצוי להיעזר ביצוג עו"ד שבקיא בפשיטת רגל שכן מדובר בהגנה על עיקר רכושו של החייב . ובניסיון לקבל פטור מחובתיו מבלי לאבד את הדירה.

עו"ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח' יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

Call Now Button

לדף הקודם