לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

    עו"ד בועז אבן חיים פשיטת רגל והוצאה לפועל לתיאום פגישת ייעוץ מלא\י פרטים.
      התקשרו עכשיו:03-6911522

איחוד תיקים בהוצאה לפועל

בקשה לאיחוד תיקים – הגשת בקשה לאיחוד תיקים והכרזת חייב מוגבל באמצעים. במסגרת הבקשה החייב מציע סכום שאותו הוא יכול לשלם, שהוא סכום חודשי קבוע, כתנאי לאיחוד תיקים עיכוב הליכים והכרזת חייב מוגבל באמצעים. במקרה כזה ראש ההוצאה לפועל מטיל על החייב הגבלות, כמו עיכוב יציאה מן הארץ והגבלות נוספות.

מה יכול לעשות אדם ששקע בחובות עקב ניהול כלכלי כושל של עסקיו או מסיבה אחרת, וכתוצאה מכך סובל מהטרדות קשות של נושים שונים, כולל עיקולים ופקודות מאסר.
לפני אדם כזה עומדות מספר אפשרויות שעיקרן בתמצית:

הסדרים עם נושים שונים
בקשה לאיחוד תיקים והכרזת חייב מוגבל באמצעים
פשיטת רגל לגבי האפשרות הראשונה, הבעיה היא שאותו אדם עלול להתקשות להגיע להסדרים עם נושים שונים בבת אחת ולכן במקרה כזה עדיין עומדות בפניו שתי אפשרויות נוספות.

בקשה לאיחוד תיקים – הגשת בקשה לאיחוד תיקים והכרזת חייב מוגבל באמצעים. במסגרת הבקשה החייב מציע סכום שאותו הוא יכול לשלם, שהוא סכום חודשי קבוע, כתנאי לאיחוד תיקים עיכוב הליכים והכרזת חייב מוגבל באמצעים. במקרה כזה ראש ההוצאה לפועל מטיל על החייב הגבלות, כמו עיכוב יציאה מן הארץ והגבלות נוספות.

משרדנו מטפל בלקוחות שונים שפנו להליך של איחוד תיקים , ובדרך כלל הוצא צו איחוד תיקים ובמסגרתו בוטלו הגבלות קשות כמו הגבלת רישיון נהיגה ועיקול משכורת .
קיימים סוג נוסף של איחוד תיקים שלא כרוך בהכרזה על חייב כחייב מוגבל באמצעים , אך זאת בתנאי שהחייב ישלם 3 אחוז מהחוב כל חודש , היתרון בוא שבמקרים אלה לא יהיו הגבלות על החייב פרט לעיכוב יציאה מהארץ והחייב יוכל לשלם את החוב במשך שלוש שנים ללא שיוטרד מנושים שונים וללא הגבלות

יצוין כי על פי פסיקה חדשה, במקרה שבו התשלום החודשי המוצע לא מכסה את הריבית על החוב, עלול ראש ההוצאה לפועל לדחות את הבקשה ולהפנות את החייב להליכי פשיטת רגל.

היתרון הגדול בהליכי איחוד תיקים הוא שהחייב יודע כי אם ישלם את הסכומים שנקבעו לו, בדרך כלל לא יטרידו אותו ובנוסף אין לחייב סטיגמה של פושט רגל, ולעתים במקרה שבו מדובר בחוב שאיננו כ"כ גדול יכול החייב לשלם את החובות במשך השנים.

החיסרון הגדול של איחוד תיקים לעומת פשיטת רגל הוא בכך שהחייב משלם תשלום חודשי קבוע ללא הגבלת זמן ומצב זה יכול להימשך שנים רבות. בעצם, עם מדובר בחוב גדול, התשלומים ימשיכו ללא הפסקה, כי הריבית בהוצאה לפועל גבוהה, ולעתים התשלומים לא מכסים את הריבית על החובות.

הפטר מחובות הוצאה לפועל

אלא שלאחרונה תוקן חוק ההוצאה לפועל ולפי התיקון, חייבים מוגבלים באמצעים שהיו חייבים מוגבלים באמצעים במשך ארבע שנים שקדמו לבקשת ההפטר . ועמדו בתשלומים במשך שלוש שנים שקדמו לבקשת ההפטר וחובותיהם אינם עולים על 800000 ₪ בכלל התיקים ואינם עולים על 40000 ₪ בתיק בודד. ואין להם נכסים בעלי ערך הניתנים לעיקול, יכולים לקבל הפטר מחובותיהם בתנאים המפורטים בחוק .

לכן המסקנה היא שחייב המצוי בהליכי איחוד תיקים ושלא נראה כי ישלם את מלא חובותיו בעתיד הנראה לעיין, צריך לשקול פנייה להליכי פשיטת רגל אשר במסגרתם בחייב יוכל בעתיד לקבל הפטר, לאחר מספר שנים שבהן ישלם את הסכום שנפסק לו.

יש לציין כי יש מספר הגבלות לחייב הפונה להליכי פשיטת רגל כגון איסור על ייסוד חברה או בעל שליטה בחברה וכן הגבלות שקים וכרטיסי אשראי. אלא שההגבלות זמניות ומוסרות עם סיום הליכי פשיטת רגל וקבלת הפטר, בעוד שההגבלות החלות על חייב שעשה איחוד תיקים והוכרז כחייב מוגבל באמצעים, עלולות להימשך ללא סוף הנראה לעין.

היתרון הגדול של החייב בפשיטת רגל הוא האפשרות  קבלת הפטר לאחר 18 חודשים  – הפטר מלא מחובותיו, שמשמעותו פטור מלא מכל חובותיו של החייב שהצטברו עד תחילת הליך פשיטת הרגל.  אלא שעניין זה שונה בעקבות תיקון לחוק ההוצאה לפועל ,לעניין זה ראו מאמר באתר על פשיטת רגל. וכן מאמר על התיקון לחוק ההוצאה לפועל ( חוק השמיטה)

האמור במאמר  איננו יעוץ משפטי וליעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין רצוי עו"ד שמתמחה בהוצאה לפועל.

עו"ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח' יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

Call Now Button

לדף הקודם