לקבלת יעוץ התקשרו: 03-6911522
לפגישת יעוץ:

03-6911522

מיקום:

יגאל אלון 157, תל-אביב

שעות פעילות

9:00 19:00

    עו"ד בועז אבן חיים פשיטת רגל והוצאה לפועל לתיאום פגישת ייעוץ מלא\י פרטים.
      התקשרו עכשיו:03-6911522

מחיקת חובות לחייבים מוגבלים באמצעים (חוק השמיטה)

הכנסת אישרה  ב-2018 תיקון לחוק ההוצאה לפועל המאפשר בקלות רבה יותר מחיקת חובות  לחייבים מוגבל באמצעים (חוק השמיטה)

1.לאחר שהתברר כי התיקון  לחוק ההוצאה לפועל שנועד לאפשר מחיקת חובות לחייבים מוגבלים באמצעים לא יושם  כמעט עקב לקויים שיפורטו , החליטה הכנסת בתחילת 2018 לאשר  תיקון לחוק התיקון לחוק  ההוצאה לפועל המרחיב את ההסדר להפטר ומחיקת חובות  לחייבים מוגבל באמצעים (חוק השמיטה)

 2. הליקוי העיקרי בחוק נוצר עקב העובדה שבחוק הקודם לא ניתן היה כמעט להשתמש בחוק למחיקת חובות עקב העובדה שתנאי לתחולת החוק עמידה מלאה בצו תשלומים חודשי , בפועל רוב החייבים לא עמדו עמידה מלאה בתשלומים וכמעט כל חייב  שאיחר בעבר בתשלומים , ו/או החסיר תשלומים , ולכן נדחתה בקשתו להפטר .

3. על פי התיקון החדש די בכך שהחייב עמד במחצית התשלומים במשך שלוש השנים שקדמו לבקשה על מנת לתת לו הפטר ובתנאי שישלם את הפיגורים

4. בחוק החדש יש הקלות נוספות לחייבים שמאפשרים הפטר .

5.על פי החוק הקודם די בכך שיש נכסים בעלי ערך לחייב על מנת למנוע הפטר .

6. על פי החוק החדש הרשם יכול לקחת בחשבון את עלות מימוש הנכס  והתועלת לנושים ורשאי לתת הפטר גם לחייב בעל נכסים .

7. על פי החוק הקודם תחולת החוק מוגבלת לחובות בהיקף של עד  800000 ₪ ואילו על פי התיקון לחוק מאפשרת חובות בהיקף של עד שני מיליון ₪ ובתנאי שקרן החוב לא עלתה על 400000 ₪

8. כמו כן הוארך תוקף מסלול ההפטר בשנה נוספת .

9. כמו כן הוארך תוקף מסלול ההפטר בשנה נוספת על ספטמבר 2019

 יש לזכור כי יש לא מעט חייבים שפנו להליכים של איחוד תיקים והכרזת חייב מוגבל באמצעים , ומשלמים שנים תשלומים חודשיים בתיק האיחוד, אך מוגבלים בהגבלות שונות כמו עיכוב יציאה מהארץ והגבלות בנקים . ולכן ראוי וכדאי להשתמש בתיקון על מנת לקבל הפטר מחובות.

תוצאות ההפטר דומות להפטר בפשיטת רגל ,צו ההפטר יפטור את החייב מכל  חוב מלבד חוב שאיננו בר הפטר לפי פקודת פשיטת הרגל בשינויים המחויבים.

פשיטת רגל או איחוד תיקים מה עדיף

1. להליך ההפטר בהוצאה לפועל יש יתרונות וחסרונות, ויש לשקול העניין בכובד ראש כוון שיש חסרונות ויתרונות בכל הליך.

2. יש לזכור כי בעבר בעל נכסים או רכוש בר עיקול בהוצאה לפועל לא יוכל לקבל הפטר והיה עליו לפנות להליך פשיטת הרגל .ואילו כיום הרשם יכול לקחת בחשבון את עלות מימוש הנכס  והתועלת לנושים ורשאי לתת הפטר גם לחייב בעל נכסים

3. לכן כיום בניגוד לעבר כדאי לשקול בקשה להפטר על פי החוק החדש , נזכור כי תמיד ניתן להגיש בקשה לפשיטת רגל גם אם נדחה בקשה להפטר על פי התיקון לחוק ההוצאה לפועל.

4.ויש לזכור שגם הפרוצדורה בעניין הגשת בקשה לפשיטת רגל תוקנה ,וכיום ניתן לקבל להגיע להסדר ולקבל תוכנית פירעון להפטר בפשיטת רגל תוך 18 חודשים.

ראוי להתייעץ עם עו"ד שמתמחה בהוצאה לפועל ובפשיטת רגל לפני הגשת בקשה להפטר.

לסכום

להליך ההפטר החדש בהוצאה לפועל  יתרונות וחסרונות . ביחוד לגבי חייבים שמנהלים תיק איחוד זמן רב שכן לראש ההוצאה לפועל סמכות לבדוק מצבם בתקופת האיחוד , ועל פי התיקון החדש  קל הרבה יותר לקבל הפטר במסגרת התיקון לחוק ההוצאה לפועל יחד עם זאת  יש לזכור כי  ההליך מתנהל כאשר המשיבים הם  כל הנושים בעוד שהליך פשיטת הרגל מתנהל כנגד המנהל המיוחד שמייצג את כלל הנושים ,  ובדרך כלל הנושים (פרט למעטים יוצאים מן הכלל) לא מגיעים לדיונים . בנסיבות הקיימות כאשר מדובר בעתיד הכלכלי של החייב ,ראוי להתייעץ עם עורך דן שמתמחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל לפני שמחליטים על פעולה  בהוצאה לפועל או במסגרת הליכי פשיטת רגל.

האמור במאמר  איננו יעוץ משפטי וליעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין רצוי עו"ד שמתמחה בהוצאה לפועל.

עו"ד בועז אבן חיים
מומחה בהוצאה לפועל ופשיטת רגל


ehb123a@netvision.net.il 

שעות פעילות: 9:00 19:00 

 רח' יגאל אלון 157, תל-אביב 

03-6911522 

לדף הקודם